جابز دوستان زیادی نداشت و زندگی‌اش به محل کار، خانواده، همسر و3 فرزندش خلاصه می‌شد.


استیو جابز را از موفق‌ترین مردان عصر ما دانسته‌اند. وی در خانواده‌ای نه‌چندان ثروتمند در دهه 1960 رشد کرد و اوایل دهه 20 زندگی به باورهای بودایی و گروه هیپی‌ها تمایل پیدا کرد که در آن روزگار خیلی از جوانان آرمان‌گرا را به خود جلب کرده بودند اما نام استیو به‌عنوان یک میلیونر موفق با راه‌اندازی شرکت اپل در 23سالگی همه جا بر سر زبان‌ها افتاد. با وجود برخورداری از ثروت افسانه‌ای او تا زمان ازدواج، اثاثیه زیادی در خانه نداشت و تا پایان عمر نسبتا کوتاه خود به بسیاری از آموزه‌های بودایی وفادار ماند.
نویسنده زندگینامه جابز می‌گوید: «جابز دوستان زیادی نداشت و زندگی‌اش به محل کار، خانواده، همسر و3 فرزندش خلاصه می‌شد.» زندگی جابز به عنوان نابغه و کارآفرین علاقمندان فراوانی برای بررسی داشته و از جمله نکاتی که در شخصیت او بسیار مورد توجه قرار گرفته برخی عاداتش بوده است.

استیو جابز بیش از آنکه دغدغه سیاست یا مذهب را داشته باشد به نوع غذا خوردن و سلامت‌اش فکر می‌کرد. در اوان جوانی که یک دانشجوی جوان بود سخت تحت تاثیر کتاب «رژیم غذایی بدون بلغم» اثر آمولد ارنت، قرار گرفت که برای رهایی از بلغم که آن را مادر همه امراض گفته بود فقط به خوردن سبزیجات بدون نشاسته ومیوه توصیه می‌کرد. جابز این توصیه را آویزه گوش کرد و تا پایان عمر به این رژیم غذایی سختگیرانه وفادار بود حتی وقتی سرطان برایش تشخیص داده شد همچنان به خوردن میوه و سبزیجات بدون نشاسته ادامه داد. قبل از 20 سالگی فقط یک‌سالی میوه خورد و در اردوی هیپی‌ها سیب پرورش داد و بعد از آن گیاهخوار شد و تا پایان عمر هم گیاهخوار باقی ماند البته تنها استثنای این رژیم سوشی، غذای مورد علاقه او متشکل از ماهی و برنج و سبزیجات، بود که نوعی از آن با فرمول ابداعی جابز در کافه تریای شرکت اپل فروخته می‌شد. جابز سبزیجات خود را از باغچه بزرگی که همسرش تدارک دیده بود، جدا می‌کرد.

در سال 2003 پزشکان تشخیص دادند جابز سرطان دارد اما او که قصد نداشت آموزه‌های زندگی خود را رها کند به پیروی از استاد خود ارنت که در 56 سالگی بر اثر اصابت ضربه‌ای به سرش مرده بود، با انجام جراحی مخالفت کرد و سعی کرد با خوردن میوه وریشه گیاهان وروزه‌داری سرطان را مغلوب کند. تنها سال بعد بود که صحبت‌های دوستان وخانواده‌اش دل این نابغه را نرم کرد. یکی از بازماندگان سرطان می‌گوید: «جابز به من گفت دارد خود را با ریشه گیاهان درمان می‌کند و من به او گفتم که تو دیوانه‌ای!»

جابز وسواس خود را تا سال‌های 2011-2008 که بیماری دوباره عود کرد، کنار نگذاشت و همچنان گیاهخواری می‌کرد وروزه می‌گرفت و هر روز لاغرتر می‌شد و حاضر نبود به توصیه پزشکان برای خوردن پروتئین گوش دهد. همسرش لورن این دوران را از دشوارترین دوره‌های زندگی خانوادگی‌شان می‌داند و می‌گوید: «به میز غذا نزدیک می‌شد و به آنچه برایش تهیه کرده بودم فقط نگاه می‌کرد. سعی می‌کردم تشویقش کنم تا چیزی بخورد و همین کار خانه ما را پر از تنش کرده بود.» در همین دوران آشپز مخصوص جابز هنوز به خانه می‌آمد و بشقاب غذای او را تهیه می‌کرد. جابز ناخنکی به این یا آن سبزی می‌زد و بعد هم کنار می‌کشید.

هر چند قضاوت در این باره آسان نیست اما یکدندگی جابز درباره رژیم غذایی‌اش را می‌توان یکی از دلایل عود شدید سرطان و مرگ او دانست.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : هفته نامه سلامت

در مورد بیماری استیو جابز بیشتر بدانید
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه