كاهش بیشتر از یك كیلوگرم در هفته یا چهار كیلوگرم در ماه همواره با عوارض متعددی توام است.


دكتر سیدضیاء‌الدین مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران و مدیر گروه تغذیه واحد علوم و تحقیقات به سوالات شما درباره تناسب اندام پاسخ میدهد.

دیگر توانی برای گرفتن رژیم ندارم چه كار كنم؟
خانمی‏31 ساله با قد 176 سانتی‌متر و وزن 77 كیلوگرم هستم كه حدود 9 سال پیش 35 كیلوگرم وزن كم كردم و در آخر به وزن 70 كیلوگرم رسیدم. حدود سه سال است که وزنم ثابت مانده ولی امسال 5 كیلوگرم دوباره به وزنم اضافه شد. حالا دیگر قادر به گرفتن رژیم نیستم. لطفا با اطلاعاتی كه دارید به من كمك كنید.

بانوی محترم! معمولا هر 10 سالی كه به سن اضافه‏‏ می‏شود بین پنج تا هفت درصد از نیاز به انرژی فرد كاسته‏‏ می‏شود. بنابراین به همین نسبت نیز با حذف مواد غذایی كم‌ارزش لازم باید از میزان انرژی‏‏های دریافتی كاسته شود. به همین خاطر باید به فعالیت‏‏های بدنی برای دستیابی به وزن دلخواه بپردازید. همچنین شعار ما «بخور و لاغرشو» است؛ یعنی نیازی به حذف این یا آن ماده غذایی و چشم‌پوشی از این یا آن وعده روزانه نیست. به جای این كارها بهتر است از تنوع و تعادل و بهره‌مندی از تمامی ‏گروه‌های اصلی چهارگانه بهره‌مند شوید. ضمنا با در نظر گرفتن استخوان‌بندی‏تان با قد 176 سانتی‌متر مناسب‌ترین وزن برای شما بین 69 تا 76 كیلوگرم است. اگر از اندام فعلی‏تان رضایت كامل دارید بهتر است وزن فعلی را برای سال‌های آینده حفظ كنید. برای این كار لازم است هر هفته در روز معینی با یك ترازوی ثابت به‌طور ناشتا وزن‌تان را كنترل كنید. اگر وزن‌تان تغییر كرد، می‏توانید به آسانی با چند دقیقه فعالیت اضافی همراه حذف شیرینی و شكلات یا هله‌هوله، در پایان یك هفته به وزن قبلی خود دوباره برسید. شما‏‏ می‏توانید تا چند سال با این روش میزان وزن‌تان را حفظ كنید. همچنین اگر قاطعانه روی انرژی دریافتی‏تان (كه در قالب غذاها و نوشیدنی‏‏های مختلف و مصرف انرژی) تسلط یابید، قادر خواهید بود از شروع اضافه وزن خزنده‏تان پیشگیری كنید.

ورزش فراموش نشود!  
خانمی‏22 ساله و متاهل هستم كه وزنم 78كیلوگرم و قدم 166 سانتی‌متر است. می‏خواهم بدانم در زمان محدودی كه در ساعت‏‏های روزانه دارم برای كاهش وزنم چه كار‏‏ می‏توانم انجام دهم؟

بانوی محترم! اولین پیشنهاد بنده به سركار كه با این سن كم‏تان 18 كیلوگرم اضافه وزن دارید تعیین قطر شكم‌تان (حوالی ناف) است. اگر میزان به دست آمده از 88 سانتی‌متر فراتر رفته باشد، لازم و واجب است برای پیشگیری از بروز سندرم متابولیك (افزایش تدریجی قند ناشتا و چربی خون و بالا رفتن فشار خون‌تان) از همین لحظه نسبت به كاهش تدریجی وزن خود اقدام كنید. در درجه اول باید كل تنقلات و هله‌هوله‌های پرانرژی فاقد مواد مغذی را حذف كرده و همچنین وعده شام را حداقل قبل از ساعت 8 شب میل كنید. خواب قبل از ساعت 11 شب توصیه‏‏ می‏شود اما هیچ‌وقت صبحانه و حتی سایر وعده‌های اصلی را از وعده‌های غذایی خود حذف نكنید. برای تعدیل اشتها گنجانیدن میان‌وعده‌های حاوی سبزیجات و میوه ‏ها یا لقمه‌ای نان، پنیر و گردو‏‏ می‏تواند موثر باشد. از مصرف فست‌فود‌ها و نوشابه‌ها پرهیز جدی كرده و پیاده‌روی آن هم به مدت نیم‌ساعت در روز را آغاز كنید. همچنین اقدام دیگر شما این است كه به مدت دو دقیقه، پنج‌بار (جمعا 10 دقیقه) بدن‌تان را لرزش عمودی دهید. كاهش دادن وزن تا قبل از تصمیم به بارداری باید تحقق پیدا كند.

چاقی‏‏های موضعی هم از بین خواهند رفت به شرطی كه...
دختری 15 ساله هستم كه بالاتنه‌ای (سینه) بزرگ و بازوهای پری دارم. برای كوچك‌تر شدن این ناحیه‌ها چه كار باید انجام دهم؟

دخترخانم محترم! حجم بالاتنه شما به‌دلیل فعالیت‏‏های هورمونی بدن‌تان كه از طریق ژن‏‏ها به ارث رسیده این مقدار است، ولی پر بودن بازوهای‌تان با انجام ورزش‏‏های كششی، یوگا و همچنین كاهش تدریجی وزن‌تان با كمك رژیم متناسب و متعادل كاهش پیدا خواهد كرد حتی در صورت موفقیت چند سانتی‌متری نیز از سایز سینه‌های‌تان كاهش پیدا خواهد كرد.

هر هفته چند كیلو باید لاغر كنم؟

به نظر شما تا چند كیلوگرم كاهش وزن در ماه طبیعی و مناسب است؟

میزان كاهش وزن در ارتباط با سن، جنس، وضعیت فیزیولوژیك و زمینه‌های بیماری‏‏های احتمالی و داروهای مصرفی متفاوت است ولی تا چهار كیلوگرم در ماه مجاز شمرده‏‏ می‏شود. البته همواره در كنار این مقادیر توصیه‏‏ می‏شود، برای پیشگیری از عوارض احتمالی و تضمین ماندگاری وزن كاهش یافته یك كیلوگرم در ماه بهتر از دو كیلوگرم و 3 كیلوگرم است. كاهش بیشتر از یك كیلوگرم در هفته یا چهار كیلوگرم در ماه همواره با عوارض متعددی توام است كه این آثار خیلی دیرتر ظاهر‏‏ می‏شوند. البته فقط در موارد اضطراری یا فوریت‏‏های پزشكی در قبال افراد نادری برای مدتی معین‏‏ می‏توان از تاكتیك‏‏های تهاجمی ‏برای افزایش میزان كاهش وزن كمك گرفت.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : مجله زندگی ایده آل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه