بیشتر علایم گوارشی در اثر مصرف ماده آلرژی‌زا زودگذر است...


برخی افراد با خوردن میوه دل‌درد می‌گیرند. گاهی این مشکل آنقدر آزاردهنده می‌شود که حتی دور مصرف هر نوع میوه را خط می‌کشند. به این ترتیب، گرچه دل‌‌دردهایشان تسکین می‌یابد اما در عوض دچار کمبود موادمغذی‌ای می‌شوند که بیشتر در میوه‌ها وجود دارند.
به همین دلیل با دکتر پیمان ادیبی، فوق‌تخصص گوارش ودانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان درباره علت بروز این مشکل و راه‌حل‌های آن گفت‌وگو کرده‌ایم.

چرا برخی افراد با مصرف میوه دچار دل‌درد یا دیگر مشکل‌های گوارشی می‌شوند؟
2 گروه از عوامل در این میان دخیل‌اند؛ اول اینکه در میوه‌ها قندی وجود دارد به نام فروکتوز، تمام افراد وقتی حجم زیادی از میوه که سرشار از فروکتوز است، می‌خورند دچار علایمی مانند نفخ، دل‌پیچه و اسهال می‌شوند. تقریبا 80درصد افراد سالم جامعه نمی‌توانند بیش از 80گرم فروکتوز در روز دریافت کنند پس مصرف مقدار زیاد میوه در صورتی که یکباره خورده شود (نه به تناوب و در طول روز) باعث بروز این علایم می‌شود. البته درصد کمی از افراد (یعنی حدود 20درصد)، نمی‌توانند حتی 20 گرم فروکتوز را جذب و هضم کنند. به همین دلیل حتی با مصرف حجم کم میوه هم دچار علایم گوارشی می‌شوند. گروه دوم علایمی که با میوه‌ها ایجاد می‌شوند، با مشکل عدم‌تحمل دستگاه گوارش مرتبط است. این واکنش آلرژیکی به یک ماده غذایی، در یک‌چهارم تا یک‌پنجم افراد جامعه وجود دارد. برخی از این واکنش‌های حساسیتی شبیه آلرژی‌های پوستی یا تنفسی است که خیلی سریع رخ می‌دهد. یعنی فرد با مصرف ماده غذایی دچار علایمی مثل تنگی‌نفس، خارش، کهیر، تورم لب، اسهال شدید و ترش کردن می‌شود. این حالت‌ها خیلی شایع نیست. گروه شایع‌تر عدم‌تحمل‌ها، آنهایی است که دیرتر رخ می‌دهند و با فاصله بیش از 1 تا 2 ساعت بعد از مصرف ماده‌غذایی بروز می‌کنند.

احتمال بروز این علایم با مصرف کدام میوه‌ها بیشتر می‌شود؟
هر فردی بنا بر تجربه شخصی‌اش می‌تواند متوجه شود بدنش به کدام میوه یا سبزی یا ماده‌غذایی واکنش نشان می‌دهد. گرچه تست‌های تشخیصی و آزمو‌ن‌های خونی نیز برای تشخیص عدم‌تحمل وجود دارد. البته برخی موادغذایی از نظر ایجاد عدم‌تحمل معروف‌تر هستند. مثلا مواد حاوی ترکیب‌های شبه‌هیستامین مانند موز، کیوی، هندوانه و خربزه. برخی دیگر از میوه‌‌ها به‌خصوص میوه‌های تابستانی از جمله گیلاس و آلبالو نیز دارای مواد محرکی‌اند که باعث انقباض‌‌ها و تحریک‌های گوارشی می‌شوند.

اگر کسی به میوه خاصی عدم‌تحمل گوارشی نشان داد، باید آن را از برنامه غذایی‌اش حذف کند؟
بله، راه‌حل این مشکل اجتناب از مصرف آن ماده‌غذایی است.

تا آخر عمر؟
با روش‌های حساسیت‌زدایی می‌توان به‌تدریج آن ماده‌غذایی را به رژیم‌غذایی برگرداند. اگر فردی با مصرف میوه‌ای دچار علایم حاد می‌شود، بهتر است 6 تا 9 ماه آن را از برنامه غذایی‌اش حذف و دوباره مصرف آن را از مقادیر کم شروع کند. یعنی یک دوره اجتناب و تجربه مجدد داشته باشد تا به این ترتیب بتواند آن را به برنامه‌غذایی خود بازگرداند اما در مورد آلرژی‌های غذایی که با کهیر، اسهال، دل‌پیچه و تهوع شدید ظاهر می‌شوند، اجتناب اصل مهم و اولیه است. این افراد بهتر است با یک متخصص در مورد رژیم‌غذایی‌شان مشورت کنند.

آیا علایمی که در اثر مصرف یک ماده‌غذایی بروز می‌کند، گذراست یا تا مدتی می‌ماند؟
بیشتر علایم گوارشی در اثر مصرف ماده آلرژی‌زا زودگذر است و در بیشتر افراد حداکثر 5 روز ادامه پیدا می‌کند اما دستگاه گوارش ساختاری زنده است و وقتی تنش به آن وارد شود، تا مدت‌ها نظم آن به هم می‌ر��زد. به خصوص اگر زمینه‌های دیگری از به‌هم‌ریختگی نظم در بدن فرد وجود داشته باشد مثلا فرد در معرض استرس باشد. زیرا استرس مشکل‌های گوارشی را طولانی‌تر می‌کند.

راه‌حل دیگری هم وجود دارد که فرد باوجود مصرف میوه مشکل‌زا دچار مشکل نشود؟
بهترین راه‌حل، پرهیز از مصرف آن میوه است. البته برخی افراد میوه‌ها را به‌صورت کمپوت بهتر تحمل می‌کنند زیرا هنگام پخت، برخی از ترکیب‌های غیرقابل‌جذب موجود که باعث نفخ، دل‌پیچه و اسهال می‌شود، حذف یا شکسته خواهندشد و برخی ترکیب‌های دیگر نظیر قندها هم تغییر شکل پیدا می‌کنند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : هفته نامه سلامت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه