چالش هایی که محیط زیست با آنها دست به گریبان است !

environmental-challenges(1)

هر ساله در زمینه حفاظت از محیط زیست نیز همچون سایر علوم و فنون تحقیقات و پژوهش های فراوانی صورت می گیرد اما متاسفانه نه مردم معمولی از نتایج این مطالعات در جهت پاکیزه گردانیدن محیط زیستشان چندان که باید و شاید بهره می برند و نه مسئولین و دست اندرکاران حفاظت از محیط زیست بر آن می شوند که بر پایه این یافته ها نسبت به تغییر دادن دستوارالعمل ها و رهنمودها و قوانینی که در جهت حفاظت از محیط زیست بیرون داده اند اقدامی عاجل به عمل آورند.

با این اوصاف چندان هم نباید به مردم معمولی و غیر معمولی خرده گرفت چرا که اصولا این ماهیت محیط زیست است که برخوردهایی را میطلبد که معمولا در سایر علوم و فنون به کار گرفته نمی شوند.

در چرایی این طرز برخورد میتوان عوامل متعددی را ذکر نمود که تنها پاره ای از آنها را در این بخش از پورتال آسمونی برای شما قرار داده ایم :

۱- پیشرفتهایی که در زمینه علوم و فنون مختلف صورت می گیرد عموما با هدف تامین هرچه بیشتر رفاه آدمیان اتفاق می افتد و این در حالی است که حفاظت و پاکیزگی محیط زیست کماکان فراهم نمودن نیازهای اولیه آدمها را که از آب و هوا و غذا و مسکن بیشتر نیست.هدف قرار داده و مایل است کمیت و کیفیت برطرف کننده های نیازهای غریزی انسان ها را به دورانی ماقبل بهره مندی آنها از مواهب فناوری باز گرداند.

با این حساب شاید برای آدمها مشکل باشد که قبول کنند در حالی که مثل آب خوردن قادرند در عین حالی که صدای کسی را که کیلومترها از آن ها فاصله داردمی شنوند,قیافه او را نیز ببینند,نمی توانند در هوای پالوده ای که ممد حیات است نفس بکشند.

شاید به همین دلیل است که علیرغم اینکه سعی دارند با ذکر آلودگی های زیست محیطی در محافل خانوادگی ,در مقابل دیگران کم نیاورند,از صمیم قلب باور دارند که بیشتر این آلودگی ها از شایعاتی برخاسته که بعضی ها برای کوبیدن بعضی های دیگر علم می کنند.

۲- افراد بشر برای رسیدن به وسایل و مایحتاجی که از فناوری های مدرن و پیشرفته استفاده می کنند-از تلویزیون گرفته تا اتومبیل و تلفن همراه-محتاج پرداخت هزینه هایی هستند,اما چون این پرداخت ها جای دوری نمیرود و مشتری ها در ازای مبالغ پرداختی بهتر و راحت تر زندگی می کنند,راضی و دلخوش روزگار می گذرانند.

حال آنکه هزینه های حفاظت از محیط زیست موجب می شود که آنانی که این هزینه ها مشمول حالشان نشده . نیز به اندازه دیگران از برکاتش منتفع شوند . به عنوان مثال آن هایی که معاینه فنی را جدی می گیرند در عمل کاری می کنند که دود هوای آلوده توی چشم دیگران نرود.

با این اوصاف عجیب نیست که مردم برای بدست آوردن آخرین مدل گوشی تلفن همراه سر و دست بشکنند اما صف معاینه فنی اتومبیل را-اگر جریمه ای در کار نباشد-خلوت نگه دارند.زیرا شلوغ نگه داشتن صف معاینه فنی برای فراهم کردن آسایش و رفاه دیگران-در اینجا فرض کرده ایم که تندرستی آسایش و رفاه نیز می آورد.- همانند آن است که کسی گوشی تلفن همراهی خریداری نموده اما آن را روی پیشخوان مغازه بگذارد تا همه از آن استفاده نمایند.

۳- لازم نیست بازار هدف وسایل و امکانات رفاهی همه مردم باشند تا تولید کننده خیر تولیدات خود را ببیند.

زیرا اگر به عنوان مثال یک درصد از مردم کشوری خریدار کالاهای تولیدی فلان شرکت باشند,آن شرکت بار خودش را خواهد بست.در حالی که در حفاظت از محیط زیست تا آن هنگام که عزمی دسته جمعی در کار نباشد ,اتفاق خوشایندی نخواهد افتاد.

به همین دلیل هم هست که سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند وسایل زدایش نیترات آب یا ذرات معلق هوا را وارد کرده و تنها به آنهایی که به آسایش و راحتی هموطنانشان اهمیت می دهند توصیه کند که آنها را خریداری نمایند.

Anti-Coal Protesters Form Human Chain Across German-Polish Border

۴- در حالی که اغلب علوم و فنون رفاه آدم ها را مورد توجه قرار داده و کالاهای خود را برای اقشاری تولید می کنند که دستشان به دهانشان می رسد, علم حفاظت از محیط زیست اقشار فرودست جامعه را به همان چشمی می بیند که افراد بالادستی جامعه را لحاظ می کند.

این نگاه یکسان به اقشارمختلف جامعه است که موجب می شود بین پیشرفت های علمی رشته محیط زیست و عملکردهایی که بر این پایه حاصل می شود فاصله ای بیفتد زیرا همانطور که اقشار بالادست جامعه در برخورد با وسایل جدید و مدرن هیچ فرصتی را از کف نداده و ملزومات جدیدالورود را در یک آن مال خود می کنند,افراد پایین دستی باید فرصت کافی داشته باشند تا بتوانند از هزینه هایی که حفاظت محیط زیست به زندگی آنها تحمیل می کنند بر بیایند.

به همین دلیل است که حتی نهادهای معتبری همچون WHO و EPA وقتی می خواهند از مردم بخواهند که با توجه به اثبات آلودگی های فلان عنصر ,نسبت به حذف آن از تولیدات خود اقدام نمایند,هم سود و زیان این حذف را سنجیده و هم فرصتی چند ساله را در اختیار مردم می گذارند تا خویشتن را با این تغییرات سازگار کرده و به برکت حفاظت از محیط زیست هست و نیستشان یکباره دود نشود.

البته این نوع برخورد در کشور ما چندان مصداق ندارد زیرا ما به مجرد مواجهه با مقوله آلودگی هوا از تولیدکنندگان خودرو می خواهیم که تا فردا استاندارد تولیدیشان را ارتقا دهند.اما پس فردا و با کاهش آلودگی نشات گرفته از باد و باران درگوشی بهشان یادآور می شویم که خیلی هم لازم نیست آنچه ما از سر عصبانیت گفته بودیم را جدی بگیرند.

۵- متاسفانه ما وقتی عادت می کنیم که همه چیز را شخصی دیده و تنها کاری را درست بدانیم که آسایش و رفاه و تندرستی و سلامت خود و خانواده مان را در پی داشته باشد.ترک عادت را موجب مرض دانسته و حتی در زمینه حفاظت از محیط زیست نیز بی خیال و بی تفاوت نسبت به دیگران سعی می کنیم که تنها گلیم خود و دور و بریهایمان را از آب بیرون بکشیم.

شاهد این مدعا رواج و وفور و شیوع استفاده از ماسک هایی است که در هنگامه آلودگی هوا –با کمترین توصیه ای.-مورد استفاده قرار می گیرند و بهره مندی از آب های معدنی است که با “آب نیترات دارد.ندارد.” کردن های متوالی مسئولین و دست اندرکاران مختلف بیشتر و بهتر.

به فروش می رسند و صد البته بی توجهی کامل نسبت به زباله هایی است که هم بازیافت خانگیشان جدی گرفته نمی شود , هم بی موقع از خانه خارج می شوند و هم اجناس ارزشمندشان قبل از سازمان بازیافت و مدیریت پسماند در اختیار زباله دزدهایی قرار می گیرد که بیش از شهرداری از زمان برون سپاری زباله های مردمی آگاه و مطلعند.با این حال,حال که جمع آوری زباله نیز تا این حد شخصی شده بد نیست که مردم با کنار گذاشتن رودربایستی,زباله های خود را در سطل زباله قرار داده و نسبت به خالی کردن آن در مخازن اقدام کنند تا هم زباله دزدها را بابت پاره کردن کیسه های زباله به زحمت نیندازند و هم محیط زیست را بابت دیر تجزیه شدن و یا تجزیه نشدن کیسه های زباله یی که مضراتشان کاملا بر منافعشان می چربد,تحت فشار قرار ندهند.

۶- متاسفانه ما هم مردمی هستیم که حافظه تاریخی خوبی نداریم و هم انسان هایی که حاضر نیستیم حال خوبمان. را بد کنیم تا آینده به مراتب بهتری برایمان رقم بخورد.با این حساب نمی توانیم حفاظت از محیط زیست را که معمولا دیتر از حفاظت های دیگر جواب می دهد و آثار مثبتش گاه با تاخیری چند دهه ای ظاهر می شود,جدی گرفته و برای نگاهداری “طلای سبز” زندگیمان برنامه ای داشته باشیم.

و باید کماکان منتظر آینده ای باشیم که در آن حالمان براستی بد است.

- پورتال آسمونی Asemooni.com


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه