جعبه سیاه. جعبه سیاه، برخلاف نامش یک گوی به رنگ نارنجی فسفری است. پس از وقوع سانحه، این رنگ در پیدا کردن جعبه سیاه بخصوص در هنگام سقوط هواپیما در آب، بسیار کمک کننده خواهد بود. در مورد اینکه چرا نام «جعبه سیاه» را روی این سیستم ضبط صدا گذاشته اند، نظریه های متفاوتی وجود دارد که در زیر به آن ها پرداخته ایم:. نخستین ضبط کننده اطلاعات پرواز، مستطیلی شکل و به رنگ سیاه بوده است. اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه برای همیشه به صورت راز باقی خواهد ماند. پس از سقوط هواپیما، روی اولین جعبه سیاه (پروازنگ ...

جعبه سیاه

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 1

جعبه سیاه، برخلاف نامش یک گوی به رنگ نارنجی فسفری است. پس از وقوع سانحه، این رنگ در پیدا کردن جعبه سیاه بخصوص در هنگام سقوط هواپیما در آب، بسیار کمک کننده خواهد بود. در مورد اینکه چرا نام «جعبه سیاه» را روی این سیستم ضبط صدا گذاشته اند، نظریه های متفاوتی وجود دارد که در زیر به آن ها پرداخته ایم:

  • نخستین ضبط کننده اطلاعات پرواز، مستطیلی شکل و به رنگ سیاه بوده است.
  • اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه برای همیشه به صورت راز باقی خواهد ماند.
  • پس از سقوط هواپیما، روی اولین جعبه سیاه (پروازنگار) یک لایه از دوده و خاکستر نشسته و پس از آن، به این دستگاه جعبه سیاه لقب داده اند.

دی ان ای

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 2

همه مردم عکس DNA را دیده اند و می دانند دو نوار موازی پیچیده در هم است. اما شاید کمتر کسی بداند که با توجه به اندازه و طول مولکول می توان رشته های دی ان ای را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد.

برای این منظور باید یک محلول خاص درست کنید. به این ترتیب، دی ان ای به رشته تغییر شکل می دهد و می توان آن را دور یک میله نازک پیچید. همانند آن چه در تصویر مشاهده می کنید.

ماستودون

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 3

ماستودون ها از خرطوم دارها و پستاندارهای شبیه فیل بودند که در دوران الیگوسن ویلیستوس می زیسته اند. گفته می شود این حیوان پیش از ماموت ها روی کره خاکی زندگی می کرده است. آن ها شباهت بسیاری به ماموت ها دارند و ممکن است هنگام تماشای تصاویر این دو پستاندار با هم اشتباه گرفته شوند.

جبل الطارق

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 4

نام جبل الطارق را در کتاب ها دیده ایم اما شاید ندانیم دقیقا در کجا واقع شده و چه شکلی دارد. این دهکده کوهستانی یکی از سرزمین های فرادریایی بریتانیا است و از شمال با اسپانیا مرز مشترک دارد. این دهکده فقط ۶٫۸ کیلومتر مربع مساحت دارد، مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند و واحد پولشان نیز پوند است. از آن جا می توان آفریقا را دید و تنها مکانی در سراسر اروپاست است که میمون ها در آنجا آزاد زندگی می کنند.

بیت کوئین

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 5

به طور دقیق باید گفت که بیت کوئین ها وجود خارجی ندارند و یک واحد پول دیجیتال به شمار می روند.

از سال ۲۰۱۱ میلادی، شرکت  Casascius Bitcoin Mint بیتکوئین های نقدی عرضه کرد که در زیر هولوگرام خود، آدرس و یک کلید مخفی دارند. این کارت ها برای پرداخت نقدی به کار می روند.

دم فیل

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 6

وقتی اسم دم فیل می آید، تصورمان یک دم باریک و نامحسوس است. اما جالب است بدانید که دم این حیوان با موهای بلند همانند برس پوشیده شده است. آفریقایی ها از این موها برای ساخت دستبند استفاده می کنند.

برخورددهنده بزرگ هادرون

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 7

برخورد دهنده بزرگ هادرون، بزرگترین دستگاه ساخت بشر است و در یک تونل زیرزمینی ۲۷ کیلومتری در نزدیکی ژنو، در مرز سوئیس و فرانسه واقع شده است. با اینکه این سامانه در زیر زمین واقع شده اما از بالا هم قابل مشاهده است.

این طرح ده میلیارد دلاری با هدف برخورد پرتوهای پروتون برای بررسی راز خلقت کیهان و بازسازی شرایط انفجار (بیگ بنگ) راه اندازی شده است.

نسخه های مجاز محصولات ادوبی

چیزهایی که عکسشان را ندیدیم/از جعبه سیاه هواپیما تا دم فیل - تصویر 8

همه ما عادت داریم به صورت غیرقانونی محصولات ادوبی را دانلود، نصب و استفاده کنیم. پس شاید بد نباشد دست‌کم، ظاهر نمونه های قانونی و دارای مجوز این محصولات را ببینید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه